En Sıcak Kıta: Afrika!

Meraklı Turşu Dünya Turu ile gezegenimizi tanımaya ne dersiniz? Kıtalar arasında ikinci durağımız dünyanın en sıcak kıtası olan Afrika ‘ya! Bu yanında Afrika, kıtalar, dünya hakkında bilgiler, çöl nedir, gibi konulara değiniyoruz.

Afrika, gezegenimizi tanıyalım, kıtalar, okyanuslar, Türkiye'nin konumu, fen bilgisi, hayat bilgisi, coğrafya, harita okuryazarlığı, dünya turu, meraklı turşu, gezi

Bölüm 3: Afrika Turu

Afrika: Dünyanın en güçlü hayvanı burada. Yeryüzünün en hızlı canlıları koşar çayırlarında! Dünyanın en sıcak kıtası olsa da, kocaman bir yağmur ormanı bulunur tam ortasında!  

Diğer yayınlarımızı kaçırmamak ve bize destek olmak için kanalımıza abone olmayı unutmayın: youtube.com/c/meraklitursu

Meraklı Turşu pasaportun kopyalarınızı ve Afrika vizesi etiketinizi aşağıdaki bağlantılara tıklayarak indirebilirsiniz. Bundan sonra her gittiğimiz yer için pasaportumuza bir etiket yapıştıracağız.

Vize etiketinin çıktısını alıp pasaport sayfanıza yapıştırın. Çıktı alamıyorsanız, fotoğrafı kocaman büyüterek resmini yapabilirsiniz 😉

Afrika ne kadar büyük?

Afrika, dünyadaki yedi kıta arasında en büyük ikinci kıtadır.

Kuzeyinde Akdeniz, batısında Atlantik (Atlas) Okyanusu, güneyinde Güney Okyanusu, doğusunda Hint Okyanusu ve Kızıldeniz yer alır.

Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri de Afrika’dadır. Bu ünlü nehrin kuzey ucundaki Süveyş Kanalı, Asya ile Afrika’yı birbirinden ayırır.

Afrika, dünyada nerede, harita okuryazarlığı, coğrafya, Türkiye'nin dünyadaki yeri, kıtalar ve okyanuslar, canlılar dünyası, gezegenimizi tanıyalım, meraklı turşu, dünya turu
Kıta ne demekti? Unuttuysanız, tıklayın.

Kıta, gezegenimizdeki çok geniş kara parçalarına verilen isimdir. Bir diğer adı “ana kara”dır.

Kıtaları denizlerin orasında bulunan kocaman adalar gibi de düşünebiliriz.

Bazıları birbirine bitişik olsa da, kıtaları dağlar veya okyanuslar gibi  belirgin coğrafi sınırlarla birbirinden ayırırız.  

harita okuryazarlığı, gezegenimizi tanıyalım, kıtalar, okyanuslar, coğrafya, Türkiye'nin dünyadaki yeri

Hem kuzey hem güney yarım kürelerde toprağı vardır. Kuzeyinde develer, güneyinde penguenler yaşar! 

meraklı turşu, dünya turu, gezegenimiz, kıtalar, canlılar dünyası, penguen, afrika, Afrika'da penguen olur mu, coğrafya, meraklı çocuk
Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki ünlü Cape Town şehrinin kumsallarında gezinti yapan bir penguen

Dünyanın en büyük sıcak çölü: Sahra Çölü

Afrika dünyanın en sıcak kıtasıdır. Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra Çölü, kıtanın kuzey kısmını neredeyse tamamen kaplar. Bu çöl öyle büyüktür ki içine 12 tane Türkiye sığabilir.

bir göz at bullet

Peki Sahra Çölü dünyanın en büyük çölü müdür? Dünya Turu serimizin ilk durağını ziyaret etmiş olan meraklı turşularımızın buna verecek doğru yanıtı var. Onların arasına katılmak için ilgili yayınımıza göz atmaya ne dersiniz?

Dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı: Kongo Yağmur Ormanı

Sahra Çölü’nden güneye biraz indiğimizdeyse her taraf yeşerir! Gezegenimizdeki en büyük ikinci yağmur ormanı da Afrika’da yer alır. Kongo Yağmur Ormanı binlerce farklı hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapar. 

Afrika, Kongo yağmur ormanı, ekoloji, meraklı turşu, doğal yaşam, ormanlar, coğrafya, çocuklar için, gezegenimizi tanıyalım, canlılar dünyası, dünyada nerede, kıtalar, #kıtalar #GezegenimiziTanıyalım #Afrika
 #dünya #Türkiye’nin dünya üzerindeki yeri
#meraklitursu, meraklı turşu, İrem Sunar Özat, çocuklar için projeler, eğlenceli eğitici çizgi filmler

Dünyanın en hızlı kara canlılarının adresi: Savan Çayırları

Afrika’nın yarısından fazlası ise savan çayırlarıyla kaplıdır. Bu kadar geniş çayırlar olur da oralarda koşturanlar olmaz mı! 

Dünyanın en hızlı kara canlılarından dördü Afrika savan çayırlarında yaşar: çita, Afrika antilobu, ceylan ve aslan.

bebek çita, bebek hayvanlar, savan, Afrika, dünyanın en hızlı canlıları, en hızlı kara canlıları, canlılar dünyası, meraklı çocuk, meraklı turşu, fen bilgisi, dünyamız, gezegenimizi tanıyalım, kıtalar ve okyanuslar

Dünyanın en ağır kara canlıları da Afrika’da!

Burası yeryüzünün en büyük otçul hayvanlarının da yuvasıdır. Ağırlıklarına göre sıralayacak olursak: Afrika fili, gergedan, su aygırı ve zürafa.

Dünyanın en güçlü hayvanı nedir?

Dünyanın en hızlı, en uzun ve en ağır kara hayvanları Afrika’da olur da dünyanın en güçlü hayvanı burada olmaz mı?

Peki sizce dünyanın en güçlü hayvanı hangisi?

Gübre böceği diyenler doğru bildi!

Yaklaşık 3 santimetre boyundaki bu kın kanatlı böcek türü vücut ağırlığının 1141 katını tek başına kaldırabilir!

gübre böceği, bok böceği, dünyanın en güçlü hayvanı, meraklı turşu, canlılar dünyası, en acayip hayvanlar

Afrika’nın binlerce yıllık tarihi var

Belki de bu yüzden eski Mısırlılar gübre böceğini baş tacı yapmıştır, kim bilir? Dünyanın en eski ve en gizemli medeniyetlerinden biri olan Mısır Medeniyeti de yaklaşık 5000 yıl önce Afrika’da kurulmuştur.

meraklı turşu, tarih, Mısır, çocuklar için, hiyeroglif, papirüs, Mısırlılar, Afrika, dünya tarihi, coğrafya, gezegenimizi tanıyalım

Ancak Afrika topraklarının sakladığı sırlar Mısır Medeniyeti’nden de eskidir. İnsanların kullandığı en eski araç-gereç kalıntıları Afrika’daki kazılarda ortaya çıkmıştır.

Biz insanların büyük büyük büyük büyük büyük anne ve babasının izlerine Afrika’da rastlanır. Bugüne kadar bulunan en eski insan iskeletleri Etiyopya’da ortaya çıkartılmıştır. Onlara bu adları kim taktı bilmiyoruz ama, işte karşınızda: Lucy ve Ardi.

insanlık tarihi, en eski insanlar, nerede bulunmuş, en eski insan fosilleri, Lucy, Ardi, çocuklar için, tarih, arkeoloji, antropoloji, Afrika, Afrika tarihi, meraklı turşu, meraklı minik, eğitici çizgi filmler

Günümüzde ise Bu muhteşem kıtada 1 milyardan fazla insan yaşıyor. Bu da Afrika’yı dünyanın en kalabalık ikinci kıtası yapıyor. 

Fotoğraf: Bill Wegener

Afrika’nın zenginlikleri saymakla bitmez!

Afrika öyle büyüktür ki, bunca insanın yanı sıra gezegenimizdeki kara hayvanı türleri ile bitki türlerinin beşte biri burada bulunur.

Afrika kıtası, hayvan türleri, canlılar dünyası, çeşitlilik, ekoloji, gezegenimizi tanıyalım, dünya, meraklı turşu

Sizin anlayacağınız, bu kıta hakkında daha öğreneceğimiz çok şey var. Merak edip, daha fazla araştırma yapmaya ne dersiniz?

Yani kısaca:

  • Afrika, dünyadaki yedi kıta arasında en büyük ikinci kıtadır.  
  • Afrika, hem kuzey hem güney yarı kürede yer alır. 
  • Afrika dünyanın en sıcak kıtasıdır. 
  • Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra Çölü, dünyanın en uzun nehri olan Nil nehri ve dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı olan Kongo Yağmur Ormanı Afrika’dadır.
  • Dünyadaki kara hayvanlarının ve bitki türlerinin beşte biri Afrika’da yer alır.

yaz gönder bullet

Sorularını yaz, gönder

Yazıda değinilen konu ve kavramlarla ilgili sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazın.

Sorularınızın turşusunu kurup, yanıtları yayınlayalım!

Paylaşmak güzeldir. Yazımızı başkalarıyla da paylaşın:

Yazıda değinilen alanlar:

Bu yazıda değinilen alanları sizin için aşağıya topladık.

Hangisi daha fazla ilginizi çektiyse, onunla ilgili diğer yazılara göz gezdirmeye ne dersiniz?


Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
error: Bu içerik kopyalamalara karşı korunmaktadır.