Çizgiyi Uzat!

Yazan: İrem Sunar Özat - Kategori:
SANAT

Bu yazıda “Çizim nedir?” sorusuna yanıt veriyor, sanat tarihine ve çizimin nerelerde kullanıldığına değiniyoruz.

Bu ne biçim sanat?! – Çizim

Videomuzu izledikten sonra Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın!
www.youtube.com/c/meraklitursu

Her şey tek bir noktayla başladı. 

Mağarasının duvarlarının boş durmasından sıkılan insanın aklına bir fikir geldi ve duvara ilk noktayı koydu. 

İlk noktayı düz bir çizgi takip etti. Onun ardından eğik bir çizgi, zigzag iki çizgi ve birkaç tane daha nokta geldi. Artık duvarda çizgilerden oluşan bir şekil duruyordu. Ve insanlık tarihinin ilk çizimi böylece ortaya çıkmış oldu.

çizim nedir, çizim türleri nelerdir, çocuklar için sanat, sanat, nedir, nasıl yapılır, çizim, çizme, sanat tarihi, görsel sanatlar, ilkokul, meraklı turşu, irem sunar özat

O tarihte mağaradaki yetişkinler “duvarları çizme çocuğum!” diye kimseyi azarlamazdı. Tabii bunun bir kaydı yok. Sadece bilimsel bir tahmin yürütüyoruz.

eğitici çizgi filmler, meraklı turşu, meraklitursu.com, meraklı çocuk, meraklı minik, irem sunar özat, merak, çocuklar için sanat, sanat ve çocuk, çocuk için, çizim

O tarihte mağaradaki yetişkinler “duvarları çizme çocuğum!” diye kimseyi azarlamazdı. Tabii bunun bir kaydı yok. Sadece bilimsel bir tahmin yürütüyoruz.

güzel soru 1

En eski çizim ne zaman yapılmış?

Bulunan en eski çizimin günümüzden 45bin yıl öncesine ait olduğu söyleniyor.

Bilim insanları her yıl yeni keşiflerde bulunuyor. Bu da “dünyanın en eski çizimi” ünvanına sahip resimlerin değişmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalar , insanların M.Ö. 75,000 – 40,000 tarihleri arasında mağara duvarlarına resim benzeri çizimler yapmaya başladığını gösteriyor. Yukarıdaki resmin özelliği, bulunan en eski “betimsel sanat eseri” örneği olması. Bu resmin tarihi yaklaşık M.Ö. 45 bin yıl olduğu düşünülüyor. Endonezya’da bulunan resim 2019 yılında keşfedilmiş.

İnsanlar, aradan geçen 45bin yıl içinde teknoloji, bilim ve sanatta müthiş ilerlemeler kaydetti. Ama bir şey hep aynı kaldı: çizim yapma ihtiyacı.

Peki “çizim” tam olarak ne demek?

Çizim, bir yüzeyde çizgiler yardımıyla oluşan görüntü demektir. Fırça yardımıyla boya kullanılarak yapılan resimden farklı olarak, genellikle kalem, tebeşir, karakalem gibi malzemeler yardımıyla yapılır. 

çizim nedir, çizim türleri nelerdir, çizim örnekleri, çocuklar için sanat, evde sanat, meraklı turşu, meraklı çocuk, görsel sanatlar, sanat dersi, ilkokul,

Herkes çizim yapabilir!

Aslına bakarsanız insanların yaptığı çizimlerin büyük bir çoğunluğu karalamalardan oluşur. Yani, düşünmeden yaptığımız soyut çizimlerden… Ama karalama deyip geçmeyin. Bazen en iyi fikirler anlamsız karalamalardan çıkar! 

Dünyaca ünlü çocuk edebiyatı yazar ve çizeri

Dr. Seuss’u ne kadar tanıyorsunuz?

Dünyaca ünlü çocuk edebiyatı yazar ve çizeri Dr. Seuss’u ne kadar tanıyorsunuz? 

Dr. Seuss'un çizim hikayesi, karalama, karalama neden önemlidir, Horton, çocuk edebiyatı, irem sunar özat, yazar, çizer, meraklı turşu, çocuklar için, yaratıcı, öyküler.

Dr. Seuss, 1940 yılında karalama yaparken farkında olmadan komik bir ağaç çizer.

Sonra da onun üstüne gelişigüzel bir fil oturtur.

İyi de o fil ağaç dalına niye çıkmış olabilir? İşte ünlü sanatçı günlerce bunu düşünür. Ve nihayet Horton adını verdiği bu iyi kalpli filin, kuluçkada oturmaktan sıkılan bir kuşa yardımcı olmak için o ağaca çıktığına karar verir. “Horton ve Yumurta” adlı ünlü hikaye işte böyle ortaya çıkar.

“Horton Hatches the Egg” adlı kitap ne yazık ki Türkçe’ye henüz çevrilmemiş. Kitap başlığını “Horton Kuluçkaya Oturdu” olarak çevirmek daha doğru olabilir. Biz videoyu hazırlarken azıcık kısaltmış olabiliriz 🙂 Bu kitabı bulamazsanız da, iyi kalpli fil Horton’un ve daha bir çok şahane Dr. Seuss karakterini bulabileceğiniz çok sayıda kitabı Türkçe dilinde bulabilirsiniz.
yaz gönder bullet

Siz de buna benzer bir çalışma yapmak ister miydiniz?

O halde bu yazının altında sizin için hazırladığımız “Çizgiyi Uzat” isimli çalışma kağıdını indirebilir, hayal gücünüzün yarım bıraktığımız çizgileri nerelere çekeceğine bakabilirsiniz.

Hatta yazmayla arası iyi olanlar, Dr. Seuss gibi çizdiklerinden yola çıkarak kısa birer hikaye bile uydurabilir. (Tamamladıklarınızı bize de göndermeyi unutmayın!)

meraklı turşu, çizgiyi uzat, aktivite kağıdı, bu ne biçim sanat, çizim, karalama, yaratıcı, sanat, çocuk için, çocuklar için, ücretsiz,
güzel soru bullet

Çizim sadece sanat alanında mı kullanılır?

Çizimler pek çok sanat ve bilim dalında kullanılır. Çizim yapmak, resim, heykel, mimarlık, matematik ve tasarım içeren her türlü meslek dalı için vazgeçilmezdir. 

Örneğin, görsel sanatlarla uğraşanlar hayallerindeki eseri ortaya çıkartmadan önce bir sürü taslak çizim yaparlar. Bunlara eskiz denir. Hatta bazı sanatçıların eskizleri öyle değerlidir ki, günümüzde onlar bile birer sanat eseri olarak kabul edilir. 

Edgar Degas, sanat tarihi, çocuklar için, sanat, çocuk için, resim, eskiz nedir, ne demektir, irem sunar özat, meraklı turşu, eğitici siteler
Edgar Degas (Türkçe okunuşu: Edgar Dega) 1834-1917 yılları arasında yaşamış ünlü bir Fransız ressamdı. Pek çok konuyu resmetti ama en çok dansçıların ressamı olarak ün kazandı.
bir göz at bullet

Yaptığınız çizimlere biraz daha derinlik katmak isterseniz, bazı temel tekniklere göz atmanızda fayda var.

Örneğin, çizimlerimizi gerçek nesnelere nasıl benzetebiliriz?

Onlara nasıl derinlik katarız?

Işık ve dokuyu nasıl kağıda yansıtırız?

çocuklar için çizim teknikleri, sanat, çizim, resim, ilkokul, yaratıcı, komik, eğlenceli çizgi filmler, eğitici siteler, irem sunar özat, meraklı turşu,
“Bu Ne Biçim Sanat?” serimizin bir sonraki yayınını takip etmek için Youtube kanalımıza ve eposta listemize kaydolmayı unutmayın!

Yani kısaca:

Bir yüzeye çizgiler yardımıyla yapılan görüntülere çizim denir.
Çizim, genellikle kalem, tebeşir, karakalem gibi malzemeler yardımıyla yapılır.

Çizim hem pek çok sanat dalında hem de pek çok bilim ve meslek dalında kullanılır.

Herkes çizim yapabilir! Anlamsız karalamalar bile biz istedikten sonra şahane çalışmalara dönüşebilir.

buraya dikkat bullet

Dosyayı buradan indirebilirsiniz:

Meraklı Turşu, merakli tursu, meraklitursu.com, çocuk, eğitim, öğrenme, ücretsiz, ders desteği, eğitim kaynağı, yeni nesil, eğlenerek öğren

Sorularını yaz gönder

Yazıda değinilen konu ve kavramlarla ilgili sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazın.

Sorularınızın turşusunu kurup, yanıtları yayınlayalım!

Yazıda değinilen alanlar:

Bu yazıda değinilen alanları sizin için aşağıya topladık.

Hangisi daha fazla ilginizi çektiyse, onunla ilgili diğer yazılara göz gezdirmeye ne dersiniz?

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
+1
6
+1
4
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
error: Bu içerik kopyalamalara karşı korunmaktadır.