Mağara deliklerinden gösterişli gökdelenlere…

Bu yayında mimarlık tarihi üzerinden çocukların değişim ve sürekliliği algılama, gözlem, mekanı algılama becerilerini geliştirmelerine destek vermek, mimarlık-sanat ilişkisini eğlenceli şekilde anlatmak ve sürdürülebilirlik kavramını mimarlık üzerinden de ele almak istedik.

Hiç merak ettiniz mi mağaralardan mega yapılara nasıl geldik?

Kanalımıza abone olmayı unutmayın: youtube.com/c/meraklitursu

Ev. Yuvamız. Bizi yağmurdan, çamurdan koruyan barınağımız… 

Doğada yaşadığı yeri planlayıp, onu kendi ihtiyaçlarına göre şekillendiren tek canlı türü biz değiliz.

mimarlık, mimarlık tarihi, doğanın mimarları, arı kolonisi, koloni, birey ve toplum, çevremizde yaşam, doğada yaşam, sosyal bilgiler, hayat bilgisi, ilkokul, meraklı turşu, meraklitursu.com,
Arılar kovanlarını ince ince işleyerek inşa eder.
mimar, mimarlık, mimarlık tarihi, çocuklar için, doğanın mimarları, çevre okuryazarlığı, çevremizde yaşam, doğada yaşam, sosyal bilgiler, hayat bilgisi, ilkokul, meraklı turşu, meraklitursu.com,
Leylekler çatılara ve elektrik direklerine yuva kurar.
buraya dikkat bullet

Ancak diğer canlılardan farklı olarak bizler, inşa ettiğimiz yapıları sadece ihtiyaçlarımıza göre tasarlamakla kalmayız. Onların kültürümüzü, medeniyetimizi, bilim ve sanat anlayışımızı da yansıtmasını isteriz. 

Endonezya, kültür, evler, mimarlık, mimar, dünyada yaşam, meraklı turşu, ilginç evler
Endonezya’daki bu evlerin çatıları sizce neye benziyor?

Mimarlık ne demektir? Mimar ne yapar?

Bugün kullandığımız hemen her yapı bir mimar tarafından çizilmiştir. Çatıların uçlarına ejderha şekli koymak bir mimarın eseridir.

kültür, insanlar, yerler, çevreler, mimar, mimarlık, evlerimiz, kültüren evler, ejderhalar ve mimari, çocuklar için mimarlık tarihi, meraklı turşu
Sizce bu ejderhalar sadece süs olsun diye mi eklenmiş yoksa başka bir sebebi olabilir mi?

Bina duvarlarına eklenen kuş evlerini yine bir mimar tasarlamıştır. 

İstanbul'un kuş evleri, kültür, mimarlık, osmanlı mimarisi, meraklı turşu,
Seyyit Hasan Paşa Medresesi Üzerindeki Kuş Evi
buraya dikkat bullet

Bir yapının şekline, büyüklüğüne ve hangi malzemelerle yapılacağına mimarlar karar verir. Mühendislerin kullandığı bilimsel yöntemlerle sanatı bir araya getiren tasarımlar yaparlar.  

İLK ÖRNEKLER CİLALI TAŞ DEVRİ’NDEN KALMA

Mimarlık, insanın “Evim, güzel evim!” dediği ilk tarihten beri vardır. Evlerin sadece bir barınak değil, rahatça yaşamak için tasarlanmasının ilk örneklerine Cilalı Taş Devri’nde rastlanır. İnsanların tarım yapmaya başlayıp, yerleşik düzene geçer geçmez, evlerini biraz daha konforlu hale getirmek istemelerine şaşmamak gerek. Yani, kim sürekli taş yastıkta uyumak ister ki?

meraklı turşu, mimarlık tarihi, mimar, çocuk için, çocuklar için, sosyal bilgiler, kültür, tarih, hayat bilgisi,

Cilalı Taş Devri’ne ait dünyaca ünlü yapılardan iki tanesinin ülkemizde olduğunu biliyor muydunuz?

Çatalhöyük, KOnya, mimarlık tarihi, çocuklar için bilgiler,
Konya’da yer alan Çatalhöyük M.Ö. 7bin 100 yılından kalma!
Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe ise çok daha eski! M.Ö. 11.500 yıl öncesine dayanıyor!

KISACA MİMARLIK TARİHİ

Mısır piramitleri de mimarlık tarihinin önemli eserleri arasında sayılır. Piramitler aynı zamanda tarihin mühendislik harikası olarak da görülür. 

tarih, mimarlık, çocuklar için, mimarlık ve sanat, mimarlık ve yaratıcılık, mimar ne yapar, meraklı turşu, sosyal bilgiler, hayat bilgisi, insanlar, yerler, çevreler, kültür ve mimarlık ilişkisi
Meşhur Mısır Piramitleri’nin tarihi M.Ö. 2bin 500 yıl öncesine uzanıyor.

Evlerin ve tapınakların planlanmasından, daha planlı sehirlere ve daha büyük ölçekli kent yaşamına geçiş ise Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında olur.

İzmir’de bulunan Efes Antik Kenti M.Ö. 300’de kurulmuş ve kısa sürede bölgenin en büyük liman şehrine dönüşmüş.

Bir yandan çok katlı kütüphaneler, tiyatrolar inşa edilirken, kalabalık insan topluluklarının günlük ihtiyaçlarını karşılayacak diğer her şey planlara dahil edilmeye başlanır. Yani tarihin ilk halk tuvaleti de bu dönemde kullanıma açılır!

Rönesansla birlikte mimari eserler perspektif kurallarına uygun şekilde yapılmaya başlanır.

Rönesans Devri 1500’lü yıllarda İtalya’da başlamış. Bu devir bilim ve sanatta bir “Aydınlanma Çağı” olarak kabul edilir. Bugün bildiğimiz pek çok şeyin ilk kez dile getirildiği veya keşfedildiği dönem olan Rönesans, insanlık tarihinde çok önemli bir yer tutar.

Sanayi devrimiyle birlikte ise çelik kullanımı ön plana çıkar.

Sanayi Devrimi 1800’lü yılların sonunda Avrupa kıtasında başlar. Buharlı makinaların keşfi ve demir-çelik malzemelerinin her yerde kullanılmaya başlanması insanlık tarihinde büyük yeniliklere yol açar. Mimarlık da bu gelişmelerden etkilenir.

Ancak zamanla, mimaride sadeliğe önem verenler çoğalır.  Modern mimari sade ve işlevsel yaşam alanlarını öne çıkartır.

Modern mimariyi (Modernizm) “Az çoktur” ilkesiyle açıklayabiliriz. Eski binaların süslerine tezat biçimde sadelik ve işlevsellik öne çıkar. 20.yüzyılın başından itibaren gelişmeye başlayan modern mimari örneklerini ülkemizde de kolayca görebiliriz.

Bir süre sonra bazı mimarlar sade duvarlar ve geometrik şekiller görmekten de sıkılır. Binaları sıradışı şekillere sokmak için adeta birbiriyle yarışa girişirler. Eski mimari tarzların parçalarını kullanarak, birbirinden çılgın bina tasarımları ortaya çıkartırlar.

Modern mimarinin kurallarını sıkıcı bulan postmodernler ise çılgın tasarımlarına 1970’lerden itibaren yapmaya başlamış. Bu tarza ait en ünlü yapıları ise 1980’lerden itibaren görmek mümkün.

Gelelim günümüze.

Bilgisayar teknolojisinin gelişimi her alanda olduğu gibi mimari tasarımları da çok etkiler. Bilgisayarlar sayesinde imkansız görünen formların hesaplanması ve yapımı kolaylaştıkça, sınırları zorlayan tasarımlar hayatımızın bir parçası olur.

Bilgisayarlar sayesinde neredeyse yapamayacağımız tasarım kalmadı! Tahmin edebileceğiniz üzere Parametrik tasarımlar bundan birkaç yıl önce gelişmeye başladı.
Gelecekteki çocukların mimarlık tarihinin “eski” tarzlarından biri olarak göreceği bu yenilikçi tasarımlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mağara deliklerinden, gösterişli gökdelenlere uzanan mimarlık macerasının şimdiki önceliği ne olabilir sizce?

Günümüzde hepimizin önceliği haline gelen konu: Sürdürülebilirlik.

Sürdürülebilir ekolojik mimari, çevreye en az zararı vermeyi ve  enerji kaynaklarını mümkün olduğunca az tüketmeyi hedefler. Bu sayede gelecek nesillerin güzel bir dünyada yaşamasını tehlikeye sokmayan doğa dostu yapılar ortaya çıkar. 

Bunun için tamamen çevre dostu malzemeler ve az enerji kullanan yapılar tasarlayanlar da var, mevcut yapıları doğayla barışık şekle dönüştürme yoluna gidenler de.

Tree Tower Toronto Concept Revealed by Penda - Azure Magazine | Azure  Magazine

Peki siz bir bina tasarlayacak olsanız, sizin doğa ile barışık binanız nasıl olurdu? 

Yanıtlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yani kısaca:

  • Bir yapının şekline, büyüklüğüne ve hangi malzemelerle yapılacağına mimar karar verir. 
  • Mimarlık, bilimsel yöntemleri sanatla birleştiren bir bilim dalıdır.
  • Mimari tarzlar insanlık tarihiyle birlikte değişim gösterir.
  • Günümüzde doğayla barışık, sürdürülebilir ekolojik yapıların tasarlanması gittikçe daha fazla önemli hale gelmektedir.
Meraklı Turşu, merakli tursu, meraklitursu.com, çocuk, eğitim, öğrenme, ücretsiz, ders desteği, eğitim kaynağı, yeni nesil, eğlenerek öğren

Sorularını yaz gönder

Yazıda değinilen konu ve kavramlarla ilgili sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazın.

Sorularınızın turşusunu kurup, yanıtları yayınlayalım!

Yazıda değinilen alanlar:

Bu yazıda değinilen alanları sizin için aşağıya topladık.

Hangisi daha fazla ilginizi çektiyse, onunla ilgili diğer yazılara göz gezdirmeye ne dersiniz?

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
error: Bu içerik kopyalamalara karşı korunmaktadır.